Parafia w Korytach
Drukuj

Rys historyczny parafii Koryta




    Pierwsza informacja o parafii pochodzi z końca XV wieku. Późniejsze informacje mówią o dwóch drewnianych kościołach, które uległy pożarom. Obecny kościół parafialny został zbudowany na początku XIX wieku w stylu klasycystycznym. Wyposażenie kościoła w Korytach ( 25 zabytków) zostało wpisane do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego.
W 1997 roku ks. Biskup Stanisław Napierała poświecił nowo zbudowany kościół filialny w Ligocie pod wezwaniem bł. biskupa Michała Kozala.
Do parafii należy pięć miejscowości: Koryta, Bugaj, Trzebowa, Ligota, Korytnica.


Patroni Parafii - Św. Mikołaj i Matka Boska Szkaplerzna

Matka Boska Szkaplerzna

Znak Szkaplerza

Szkaplerz noszony obecnie jako wierzchnia część habitu przez wiele rodzin zakonnych, wywodzi się z fartucha używanego w czasie pracy w celu ochrony pozostałych części ubioru. Zakładało się go przez głowę. Jeden płat materiału opadał na plecy, a drugi na piersi.Łacińskie słowo scapulae oznacza barki, ramiona, plecy.W taki fartuch można było wytrzeć zabrudzone ręce czy też podtrzymać nim jakąś brudną rzecz.Może więc zadziwić fakt, że Maryja wybrała na swój znak część stroju zakonnego. W Jej decyzji odbija się niepojęta dla człowieka mądrość Ojca, który „wybrał to, co głupie w oczach świata, i to co niemocne, i to co nie jest szlachetnie urodzone, aby zawstydzić mędrców, mocnych poniżyć”{1Kor 1,27-28}.
Historia Szkaplerza jako znaku Maryi i związanego z nim nabożeństwa wyrasta z aktu zawierzenia karmelitów bosych osobie Maryi.Angielski karmelita Szymon Stock modlił się usilnie do Matki Jezusa. W odpowiedzi Maryja ukazała mu się w nocy z 15. na 16. lipca 1251 r. w otoczeniu aniołów. Wskazała na jego szkaplerz i ustanowiła go znakiem swej matczynej opieki.Uczyniła to słowami: „To będzie przywilejem dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia wiecznego”.
Nabożeństwo szkaplerzne, praktykowane początkowo we wspólnotach karmelitańskich,bardzo szybko rozpowszechniło się wśród ludzi świeckich i duchowieństwa.

Szkaplerz w nauczaniu Kościoła
Nabożeństwo szkaplerzne stanowi jedną z wielu dróg prowadzących do Jezusa przez Maryję.Kościół Katolicki zaliczył go do sakramentaliów i zatwierdził związane z nim nabożeństwo.
Co to znaczy, że Szkaplerz jest sakramentalium? Sakramentalia to wybrane przez Kościół poświęcone przedmioty oraz błogosławieństwa i modlitwy, które są nośnikiem łaski. Dzięki nim prawie każde wydarzenie życia odpowiednio usposobionego wiernego zostaje uświęcone przez łaskę wypływająca z misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.Do sakramentaliów należą na przykład: różaniec,droga krzyżowa,lektura Pisma św., krucyfiks, obrazy Chrystusa, Maryi i świętych, poświęcone medaliki, a także woda święcona.Skuteczność tych znaków i modlitw nie jest automatyczna, ale zależy od wiary i gorliwości.

Łaski związane z praktyką nabożeństwa szkaplerznego
Kościól związał Szkaplerz z dwiema łaskami, tak zwanymi przywilejami szkaplerznymi.

  • Pierwsza- Szkaplerz gwarantuje szczególną opiekę Maryi w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach doczesnego życia.
  • Druga- w znaku Szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia.

Jak uzyskać łaski związane z nabożeństwem szkaplerznym?
Nabożeństwo szkaplerzne, tak jak każde inne nabożeństwo maryjne aprobowane przez Kościół, ma dwa składniki. Pierwszy to łaska, której Maryja chce udzielić, drugi to nasza współpraca z łaską.

  1. Naśladować Maryję w wypełnianiu woli Bożej.
  2. Nosić nieustannie jej znak- szkaplerz lub medalik.
  3. Troszczyć się o dobro wszystkich ludzi, czyli wypełniać przykazanie miłości bliźniego.
  4. Odmawiać naznaczoną modlitwę.

Maryja odziewając nas swoją szatą wyraża głębię matczynej miłości względem pielgrzymujących przez doczesność dzieci Boga. Poprzez trud naśladowania Jej w tym znaku pomaga skutecznie zrzucać szatę grzechu mieszkającego w nas „starego człowieka”. Oznajmia,że noszący szkaplerz staje się Jej własnością. Staje się w Jej oczach kimś drogim ze względu na przyjęcie daru Jej duchowego macierzyństwa. Przyodziewa szkaplerzem jakby duchową zbroją, dzięki której skuteczniej możemy toczyć walkę z grzechem. Potwierdza,że w jakiś niepojęty dla nas sposób tajemnica doczesnych i wiecznych losów człowieka zostaje zapieczętowana w Jej sercu, a czyż możemy znaleźć bezpieczniejsze miejsce zanim spoczniemy w Sercu Ojca?

 

Galeria - kościół w Korytach

View the embedded image gallery online at:
http://parafia-koryta.pl/historia-parafii#sigFreeIde96c7cca4b