Uroczystość Matki Boskiej Szkaplerznej

Fragment obrazu Matki Boskiej SzkaplerznejUroczystość Matki Boskiej Szkaplerznej
 13 lipca 2014 rok

Tradycja karmelitańska oparta na trzynastowiecznych kronikach podaje, że św. Szymon Stock modlił się usilnie do Matki Jezusa. W odpowiedzi Maryja ukazała mu się w nocy z 15. na 16. lipca 1251 roku w otoczeniu aniołów. Wskazała na jego szkaplerz (wierzchnia część habitu) i ustanowiła go znakiem swej matczynej opieki. Uczyniła to słowami:
to będzie przywilejem dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia wiecznego”.

Nabożeństwo szkaplerzne stanowi jedną z wielu dróg prowadzących do Jezusa przez Maryję. Uznając szkaplerz znakiem Maryi, Kościół Katolicki nawiązując do tradycji o wizji św. Szymona, związał go z dwiema łaskami, tak zwanymi przywilejami szkaplerznymi.

• Pierwsza- szkaplerz gwarantuje szczególną opiekę Maryi w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach doczesnego życia.
  • Druga- w znaku szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia.

Nabożeństwo szkaplerzne, tak jak każde inne nabożeństwo maryjne aprobowane przez Kościół Katolicki, ma dwa składniki. Pierwszy to łaska, której Maryja chce udzielić, a drugi to nasza współpraca z łaską. Maryja daje łaskę, my musimy podjąć dzieło współpracy z nią, to znaczy naśladować Maryję w wypełnianiu woli Bożej, nosić nieustannie Jej znak- szkaplerz lub medalik, troszczyć się o dobro wszystkich ludzi oraz odmawiać naznaczoną modlitwę.

Fragment polichromii w kościele w Korytach