Ogłoszenie rozliczenia Projektu

Ogłoszenie rozliczenia zakończonego Projektu pn.:
„Renowacja zabytkowego prospektu organowego w Kościele p.w. św. Mikołaja i Matki Boskiej Szkaplerznej w Korytach”

Lipiec 2024 rok

Ogłaszamy rozliczenie
, a tym samym zakończenie Projektu pn. ,,Renowacja zabytkowego prospektu organowego w Kościele pod wezwaniem Św. Mikołaja i Matki Boskiej Szkaplerznej w Korytach". W dniu 17.06.2024 r. przedstawiciele Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Delegatura w Kaliszu dokonali odbioru prac konserwatorskich i restauratorskich sporządzając stosowny protokół odbioru. Nie wniesiono uwag. Zgodnie z treścią zawartej umowy  opracowano sprawozdanie końcowe, które w dniu 23.07.2024 r. przekazano do Urzędu Gminy. Całkowity koszt zadania to kwota
140 345,18 zł.  Prace konserwatorskie i restauratorskie sfinansowano z dotacji uzyskanych
w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (kwota 137 538,27 zł.) oraz środków Gminy i Miasta Raszków (kwota 2 806,91 zł.).

Ponadto, Proboszcz Parafii Ksiądz mgr Wojciech Pachciarz, zgodnie z delegacją ustawową, podjął stosowne działania w odniesieniu do instrumentu organowego. Zlecono i sfinansowano ze środków finansowych parafii stosowny opis inwetaryzacyjny wraz z dokumentacją stanu zachowania (kwota 3 000 zł.) oraz niezbędny demontaż instrumentu w celu sporządzenia kosztorysu dotyczącego wykonania prac konserwatorskich i restauratorskich (kwota 12 000 zł.). Omawianą dokumentację sporządził prof. Filip Preseisen, uprawniony rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Następnie opracowano wniosek o wpis do rejestru zabytków. W wyniku postępowania administracyjnego przeprowadzonego przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, w dniu 15.07.2024 r. uzyskano pozytywną decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego instrumentu organowego. Tak więc zarówno prospekt jak i instrument organowy stanowi w całości zabytek ruchomy. Uzyskanie wpisu do rejestru umożliwia ubieganie się o dotację na prace konserwatorskie i restauratorskie, które spowodują powstrzymanie zaawansowanych procesów degradacji oraz przywrócą walory estetyczne, artystyczne i historyczne zabytkowego obiektu. Całkowity koszt omawianego przedsięwzięcia to kwota (w/g sporządzonego w 2023 roku kosztorysu) 721 380, 00 zł.

Dodatkowo, podjęto działania mające na celu wpisanie obiektu kościoła do Gminnego rejestru zabytków, co pozwoli na ubieganie się o dotację na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych w naszej świątyni.