Pierwsza Komunia Święta

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w parafii Koryta
1 maja 2016 rok

Tradycyjnie miesiąc maj w Kościele katolickim, to okres I Komunii Świętej. Pierwsza Komunia święta jest uroczystością, w której podczas Mszy świętej wierni po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe ciało Jezusa pod postacią chleba. Kościół dopuszcza do pierwszej komunii św. wiernych, którzy znają podstawowe prawdy wiary i rozumieją dokonujące się podczas Mszy św. przeistoczenie. Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz także dla całej wspólnoty parafialnej. W Polsce wiek przyjęcia I Komunii św. ustalony jest obecnie na trzecią klasę szkoły podstawowej. Dzieci przygotowują się do tego dnia przez cały rok.

Dzień pierwszej Komunii św. jest świętem zarówno dla rodziny jak i parafii. Dziecko powinno przystępować do pierwszej Komunii św. w swojej parafii. Chodzi o to, że pierwsza Komunia dziecka integruje zarówno samo dziecko, jak i jego rodzinę, ze wspólnotą Kościoła parafialnego. W przeżywaniu tego dnia dziecku powinni towarzyszyć rodzice od rana do wieczora. To oni winni zadbać o to, by cała organizacja dnia pierwszokomunijnego, jak również spotkania z krewnymi, nie przysłoniły dziecku tego, co dla niego najważniejsze. Cała rodzina w tym dniu winna wraz z dzieckiem przystąpić do Komunii św.

Po pierwszej Komunii powszechnie urządza się tzw. Biały Tydzień. Jest to nawiązanie do tradycji katechumenatu z pierwszych wieków Kościoła, kiedy nowo ochrzczeni przez cały tydzień po Chrzcie św. nosili białe szaty. Biały Tydzień to wielka szansa przyzwyczajenia dziecka po pierwszej Komunii św. do należytego uczestnictwa w Eucharystii.